Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Gerekenler

399

Yurtdışında Eğitim özellikle lisansüstü programlardan birinden mezun olmak çok büyük avantajlar sunmakta ve iş başvuru sürecinde iş bulmayı kolaylaştırmaktadır. Pekala Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Gerekenler nelerdir? Yurtdışında yüksek lisans için ortalama kaç olmalı? Yurtdışında yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmek için gerekli olan şartlar nelerdir? İşte cevaplar.

Yurtdışında Yüksek Lisans İçin Gerekenler

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için gerekli olan ilk şart bir lisans programı ya da başvurulacak olan yüksek lisans programına denk bir lisans programı diplomasına sahip olmaktır.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için gerekli olan şartlardan ikincisi iyi bir ortalamaya sahip olmaktır. Her üniversite böyle bir şart aramamakla birlikte büyük üniversiteler genellikle 3.00 ortalama istemektedir. Genellikle 2.5 ortalama birçok üniversite için yeterli olacaktır.

Üçüncü şart ve en zoru belirli bir dil puanının olmasıdır. Eğer lisans programını Türkiye’de bitirdiyseniz TOEFL ya da IELTS puanı gerekmektedir. İstenen puan üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişmektedir. Genellikle istenen puan TOEFL IBT’den 79 ve IELTS’ten 6.5’tir. Söylendiği gibi istenen puan değişiklik göstermektedir. Bunun için başvurulmak istenen üniversitelere bakmak gerekmektedir. TOEFL’den 90 ve IELTS’ten 7.00 almak neredeyse tüm üniversitelere başvuru yapmanıza yetecektir.

Diğer bir şart ise Graduate Record Examination (GRE) denen ve bir nebze Türkiye’deki ALES diyebileceğimiz sınava girmektir. Hukuk gibi bazı bölümler GRE puanı istememekle birlikte, sayısal bölümlerin neredeyse tamamı GRE puanı istemektedir. Bu sınavın verbal ya da sözel kısmı çok zor olup, genellikle çok az puan alınmaktadır.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için istenen belgelerden biri ise iki adet referans mektubudur. Bu mektup lisanstan ders aldığınız iki hocadan sizinle ilgili olarak kapalı bir zarf içerisinde sizin hakkınızdaki düşünceleridir.

Yurtdışında yüksek lisans için istenen belgelerden biri ise referans mektubudur. Bu belge belki de sizin kabul sürecinizde rol oynayacak en önemli belgedir. Niyet mektubunun ne olduğu hakkında geniş bilgi için tıklayınız. Niyet mektubu amaçlarınız,hedefleriniz, bölümü neden seçtiğiniz gibi bazı şeyleri içeren ve kabul komitesini ikna edeceğiniz belki de en önemli belgedir.

Yurtdışı yüksek lisans için gerekli şartlardan birisi de eğitim ücretlerini ödeyebileceğinize dair belge. Bu kısım çk önemlidir. Zira hiçbir üniversite para alamayacağı ve eğitim ücretini ödeyemeyecek bir öğrenci almaz. Bunun çok iyi kanıtlanması gerekir.

Bunlar dışından güzel bir CV hazırlanması gerekir. CV’niz niversite için bir nevi sizin kimliğinizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here