Yurtdışında okumanın faydaları

439

Yurtdışı eğitim herkesin almak istediği ama şartlar gereği herkesin sahip olamadığı bir imkandır. Yurtdışı eğitim programlarında yer almak öğrenciler için hiç kuşkusuz çok faydalı ve büyük bir tecrübe olacaktır. Yurtdışında okumanın faydaları saymakla bitmemekle birlikte bu yazıda Yurtdışında okumanın 10 faydasından bahsedilecektir. İşte yurtdışı eğitimin faydaları.

1- Dünyayı Gezip Görmek

Yurtdışında eğitim görmeniz için en büyük sebep dünyayı tanıma fırsatı olmasıdır. Yurtdışı eğitimi sayesinde, yeni ülkeler görecek, yeni tecrübeler yaşayacak ve çok farklı bakış açıları yakalayacaksınız. Yurtdışında okuyarak yeni coğrafyalar görecek ve bilginize bilgi katacaksınız. Yurtdışında okuyarak sadece gittiğiniz ülkeyi değil, muhtemelen komşu ülkeleri de gezeceksiniz. Örneğin, eğer Paris’te okuyorsanız, büyük ihtimalle şengen vizesi sayesinda Barselona ve Roma’ya gidecek, başarabilirseniz Londra’ ya dahi gideceksiniz.

2- Eğitim

Yurtdışında eğitim almanın diğer bir faydası ise yeni eğitim sistemlerini tanımaktır. Yurtdışında okuyarak, kaydolduğunuz bölümde kendi ülkenizde olmayan yanları görecek ve öğreneceksiniz. Özellikle dünyanın en iyi üniversitelerinden alacağınız eğitimin kalitesi ile ülkemizdeki sıradan bir üniversiteden alınan eğitim arasındaki farka baktığınız zaman bu arkı göreceksiniz. Bundan dolayı gidilecek üniversitenin seçimi çok önemlidir.

3- Yeni Kültürleri Tanıma

Evinde ya da ülkesinden ilk kez ayrılanlar gittikleri yerlerde farklı ve mükemmel kültürler ile karşılaşabilirler. Yurtdışında okuduğunuz zaman inanılmaz yemekler, gelenekler, kültürler ve sosyal atmosferler ile karşılaşacaksınız.

4- Dil Becerisini Geliştirmek

Yurtdışında okumanın faydalarından birisi de yabancı dilinizi geliştirme imkanı bulmanız olacaktır. Yurtdışında eğitim almak size gittiğiniz yerin dilini derin bir şekilde öğrenmeniz için fırsat sunacak ve öğrendiğiniz bu dil sayesinde kendinizi rahatça ifade edebileceksiniz.

Gittiğiniz ülkenin diline eğer çok fazla hakim değilseniz, muhtemelen eğitim alacağınız üniversite ya size ekstra dil dersler verecek ya da dil hazırlık programlarına kaydolmanızı isteyecektir.

5- Kariyer Fırsatları

Yurtdışında eğitim aldıktan sonra, yüksek dil becerisine sahip, farklı kültürler öğrenmiş, mükemmel eğitim almış ve öğrenmeye istekli bir kişilik olarak ülkenize döneceksiniz. Tüm bunların işverenler için çok etkileyici geldiğini söylemeye gerek bile yok.

Eğitimi alınan ülkeden memnun kalan öğrenciler genellikle o ülkede yaşamak istiyorlar. Bu durumda o ülkede alınan eğitimin önemi ortaya çıkmaktadır. İş ararken o ülkenin eğitimini almış olmak büyük avantaj sağlayacaktır.

6- Yeni İlgi Alanları Bulmak

Yurtdışında eğitim almanın faydalarından birisi de yeni ilgi alanları ve yeni hobiler edinmektir. Farklı ülkeler insanlara farklı fırsatlar sunar. Kimisi kış sporlarında kimisi futbolda iyidir. Gidilen ülkelere has olan sporlara ilgi göstermek, yeni fırsatlar sunar. Gidilen ülkelere ait sporların, filmlerin dizilerin dansların vb. öğrenilmesi diğer faydalardan bazılarıdır.

7- Ömür Boyu Arkadaşlıklar Edinmek

Yurdışında okumanın faydalarından birisi de hiç kuşkusuz farklılıklara ve değişik kültürlere ait ömür boyu arkadaşlıklar edinmektir. Okul bittikten sonra bu arkadaşlıkların devam edilmesi ileriki evrelerde dünyanın bir çok yerinde uluslararası bir ağınızın olmasına imkan tanıyacak ve iş hayatında da size fırsatlar sunacaktır.

8- Kişisel Gelişim

Yurtdışında okumanın faydalarından biriside kişisel gelişim açısından sizlere çok şeyler katacağıdır. Bu durumda gittiğiniz her ortama adapte olabilecek, farklı olaylara farklı bakış açıları getirecek ve ülkenizdeki eksiklikleri daha iyi ile kıyaslayarak ülkenizin gelişmesi için önerilerde bulunacaksınız.

9- Lisansüstü Yapma İmkanı

Yurtdışında eğitim almak ileride lisansüstü başvurularında sizi bir adım öne çıkartacaktır. Kaliteli bir üniversiteden mezun olmuş ve yabancı dil bilen öğrenciler her zaman daha tecrübeli sayılırlar ve rakiplerine göre daha avantajlıdırlar. Üniversiteler kendi kalitelerini arttıracak ve yeni bakış açısı getirecek öğrenciler ister. Eğer siz de kendinizi bu noktada geliştirirseniz daha avantajlı olacaksınız.

10- Hayat Tecrübesi

Niçin yurtdışı eğitim? Birçok öğrenci için yurtdışında okumak seyahat ve daha iyi bir kariyer manasına gelmektedir. İyi bir meslek ve kariyer sahibi olunsa bile, yurtdışında eğitim almak ömür boyu insanın karşısına çok az çıkar. Bundan dolayı yurtdışında eğitim almak, diğer hayat tecrübelerine göre oldukça farklıdır ve her zaman herkesin karşısına çıkmaz.

Yukarıda da belirtildiği gibi Yurtdışında okumanın faydaları oldukça fazladır. Bu yazıda sadece bazılarından bahsedildi. Bu faydaların hepsini ancak yurtdışında eğitim almak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here