Yüksek Lisans Şartları
Yüksek Lisans Şartları
Yüksek Lisans Şartları

Herhangi bir lisans programı bitirdikten sonra belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler genellikle yüksek lisans arayışına girer, Yüksek Lisans Şartları ile ilgili bilgiler elde etmeye çalışır. Yüksek lisans başvuru şartları çok detaylı olmamakla birlikte, bu programlara yoğun ilgi olduğundan dolayı istenen şartların yüksek olması gerekmektedir. Pekala yüksek lisans başvuru şartları nelerdir? Bu yazı size bunlar hakkında bilgi vermektedir.

Yüksek Lisans Şartları

ALES şartı: Yüksek Lisans Şartları içinde en önemlisi ALES puanına sahip olmaktır. Lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğine göre ALES puanı en az 55 olmalıdır. Yüksek lisans ALES puan şartı en az 55 olmasına rağmen, yüksek talep ve yoğun başvurulardan dolayı ALES puanının çok daha yüksek olması gerekmektedir. Kısaca bu puan sadece başvuru şartıdır. Kontenjanın belirli katı kadar adayın çağrıldığı yerlerde 55 puan ile sıralamaya girememe durumu da bulunmaktadır.

Tezli yüksek lisansta ALES puanı zorunlu olmakla birlikte tezsiz yüksek lisansta ALES şartı değişiklik göstermektedir. Buna göre “Tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde, yükseköğretim kurumları ALES puanı aramayabilir, ALES puanı istenildiği takdirde taban puan senatolar tarafından belirlenir.”

Yüksek lisans başvurusu yapılırken ALES puanının en az yüzde 50’si alınmak zorundadır. Yüzde 50’den daha düşük bir oranda değerlendirme yapılması yönetmeliğe aykırıdır.

Tezsiz yüksek lisans alımlarında çoğunlukla ALES aranmamakta, bunun yerine lisans not ortalaması ile alım yapılmaktadır.

Dil şartı: Normalde lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinde yüksek lisans için dil şartı bulunmamaktadır. Bu şart tamamen üniversitelerin inisiyatifine bırakılmıştır. Buna bağlı olarak dil şartı koymayan yerler olduğu gibi, 45, 55 hatta daha yüksek puan isteyen yerler dahi bulunmaktadır.

Not ortalaması: Ortalama şartı bulunmamakla birlikte, bazı üniversiteler lisans not ortalaması şartı koyabilmektedir.

Yazılı ya da mülakat sınavı: Yüksek lisans öğrenci alımlarında yazılı sınav ya da mülakat sınavı yapılması üniversitelerin hatta bölümlerin inisiyatifindedir. Hiç sınav yapmayan yerler olduğu gibi sadece yazılı, sadece mülakat ya da hem yazılı hem mülakat sınavı yapan yerler de bulunmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse:

  • Tezli yüksek lisansta ALES puanı en 55 omak zorundadır. Tezsiz yüksek lisansta ALES puanı şartı üniversitelere bağlıdır.
  • Yüksek Lisans Şartları içinde dil puanı şartı yoktur. Bu şart üniversitelere bağlıdır.
  • Not ortalaması şartı olmamakla birlikte, belirli bir ortalama şartı isteyen yerler de bulunmaktadır.
  • Başvurularda sınav yapılmayabileceği gibi, yazılı ya da mülakat sınavı ya da her iki sınavda yapılabilir.

Yüksek lisans bitirme süreleri ile ilgili yazı için tıklayınız.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*