YDS ve YÖKDİL Geçerlik Süreleri

5280

YDS ve YÖKDİL Geçerlik Süreleri ne kadardır? YDS kaç yıl gereçerlidir? YÖKDİL kaç yıl geçerlidir? Dil geçerlik süreleri ne kadardır? Bu soruların cevabı için aşağıdaki yazıyı okuyun.

YDS ve YÖKDİL Geçerlik Süreleri

Haziran 2016 öncesinde YDS, KPDS ve ÜDS gibi sınavlarda geçerlilik süresi gibi bir süre sınırı mevcut değildi ve bu sınavlarda alınan puanlar ömür boyu geçerli idi. Daha sonra YÖK almış olduğu bir kararla bu sürelerin geçerliğinde bazı değişiklikler yapmıştır. Buna göre;

1. Yeni kural Haziran 2016 tarihinden sonra Yüksek lisans ve doktora başvurusu yapacaklar için geçerlidir.

2. Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Yani alınan puan sınav tarihinden sonra en çok 5 yıl içinde kullanılabilir bu başvurularda. YÖK’ün yazısında şu şekilde geçmekte; “ Yükseköğretim programlarına kayıt yaptıracak öğrencilerin zorunlu yabancı dil sınıfları ile zorunlu yabancı dil derslerinin değerlendirilmesinde KPDS, ÜDS, YDS ve E-YDS sınav sonuçlarının süresinin sınav tarihinden itibaren 5 yıl olduğuna” karar verilmiştir. Özetle herhangi bir yüksek lisans ya da doktora programına başvuran bir kişi bu sınavlardan birisine Haziran 2016’dan sonra girmiş ise bu puanla bu programlara 5 yıl içinde başvurmak zorundadır.

3. Bu süre sınırı öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında uygulanmayacaktır. Doçent olmak için bu tarihten sonra belirli bir puan alınsa ve 5 yıldan sonra bile doçentliğe başvurulsa alınan puan halen kullanılmaya devam edilecektir.

4. YÖKDİL sınavındaki geçerlik süreleri de YDS ile aynı şekilde uygulanacaktır.

Kısaca Özetlemek gerekirse:

  • YDS ve YÖK DİL geçerlik süreleri yüksek lisans ve doktora başvurularında 5 yıl
  • YDS ve YÖK DİL geçerlik süreleri çğretim üyesi ve doçentlik başvurularında ise süre sınırı yoktur.
  • YDS ve YÖKDİL arasında süre bakımından herhangi bir fark bulunmamakta, ikisi ile de dil tazminatı hariç aynı yerlere başvuru yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here