Uluslararası ilişkiler okumak

3129

Uluslararası ilişkiler okumak zevkli midir? Ulusalararası ilişkiler bölümü ne işe yarar? Uluslararası ilişkiler iş olanakları nelerdir? Uluslararası ilişkiler okumak adlı bu yazı da bu bölüm ile ilgili genel bilgiler verilecektir. 

Uluslararası ilişkiler okumak

Uluslararası ilişkiler bölümü, adı çok çekici ve cezbedici olmasına rağmen (International Relations-interneyşınıl röleyşıns) , iş alanları aslında fakültede ki diğer bölümlerden çok farklı olmayan, sizin başvurduğunuz yerlere bir işletmecinin de başvurduğu, fakat okuması ve ders içerikleri çok zevkli olan, gerçek manada İngilizce ve artı bir dil öğrendiğiniz zaman sizlere olağan üstü imkânlar sunan muazzam bir bölümdür. Muazzam bir bölüm olması tabi ki mezuniyet sonrasında ortaya çıkar. Eğer İngilizce artı bir dil öğrenilirse. Yoksa Anadolu işletme okumaktan farkı kalmayacak olan bir bölüm. KPSS tercihlerinde falan şöyle yazar genelde: Bir İİBF bölümü bitirmek.

Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, enformasyon ve iletişim kuruluşlarında, uluslararası faaliyet gösteren çeşitli sektörlerdeki kuruluşların ilgili birimlerinde, uluslararası şirketlerde ve akademik faaliyetlerde yer alacak öğrencilerin yetiştirilmesi doğrultusunda bir öğretim programı öngörülmektedir.

Eğer Boğaziçi ya da ODTÜ okunmayacak ise okunması pek mana ifade etmeyecek olan uluslararası ilişkiler, ders içerikleri yönünden hemen her üniversite de aynıdır. Seçmeli dersler değişiklik gösterebilir. Peki hangi dersler alınmaktadır.

Ortak dersler malum; AİİT, Türk Dili, Sosyal Bilimlerde araştırma falan. Bunların yanı sıra mesleki, genel, akademik gibi birçok İngilizce dersi verilmektedir.. Eğer İngilizceye ilgili değilseniz işkenceye dönüşecektir.

Alan dersleri: Uluslararası İlişkilere Giriş, Uİ Kuramları, Siyasi Tarih, Uluslararası Hukuk, Türk Dış Politikası, Türk Siyasal Hayatı, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler Teorileri, Uluslararası Politika en babaları… Bunların yanı sıra birçok kamu ve özel hukuk dersi; Anayasa, İdare, İdari yargı, Medeni hukuk, yerine göre borçlar, ticaret hukuku falan. Genel muhasebe, iktisat, işletme bilimine giriş gibi birçok eziyet çektiren dersler de mevcut.

Seçmeli olanlar: Genelde bölgesel dersler. Her hoca uzman olduğu bir alanda açabilir ki en zevkli kısmı bunlardır. Örnek: Ortadoğu, Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar, ABD ve Dış Politikası, Rusya ve Dış Politikası vb. gibi. Bölgesel derslerin yanı sıra Jeopolitik, karşılaştırmalı siyaset, küreselleşme, milliyetçilik gibi bir çok ders.

Uluslararası İlişkiler genellikle üç anabilim dalına ayrılır:

  • Uluslararası İlişkiler ABD
  • Uluslararası Hukuk ABD
  • Siyasi Tarih ABD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here