Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Okumak

2243

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Okumak avantajlı mıdır? Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi iş olanakları nelerdir? Siyaset Bilimi iş olanakları nelerdir? Kamu Yönetimi iş olanakları nelerdir? Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi dersleri nelerdir? Bu yazıda bu sorulara cevap verilecektir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Okumak

Birçok üniversite de Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (SBKY) olarak geçen bu bölüm, eskiden sadece kamu yönetimi olarak geçmekte idi ve SBYK olarak ise ders içerikleri aynı olmasına rağmen sadece belirli bazı üniversitelerde mevcut idi. Fakat SBKY ismi daha çekici olduğu için şimdilerde birçok üniversitede bu isimle alım yapılmakta. Aslında kamu yönetimi ve siyaset bilimi farklı iki alan olmalı(nedeni sonra ki yazılarda yazılabilir.)

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi İş Olanakları

SBKY denince akla ilk gelen şeylerden birisi bitirince sanki herkesin kaymakam olacağı meselesidir. “Sen şimdi bitirince kaymakam mı olacaksın! Oğlum kaymakam çıkacak” cinsinden bazı hayallere sebep olan, aslında İİBF ve Hukuk mezunu herhangi bir öğrencinin de aynı sınavlara girebildiği bir bölümdür. Çalışma alanı maalesef çok sınırlı olup, bitirenin devlete girmesinin zaruri olduğu, yoksa dışarıda pek iş yapamayacak bir bölümdür.

SBKY bölümü hemen her üniversitede mevcut olup, her sene binlerce mezun vermektedir. Maalesef iş alanı çok kısıtlı olup, özelde de çok rağbet gören bir bölüm değildir. Belirli bazı büyük üniversitelerde bu bölümü bitirdikten sonra iş bulmak tabi ki daha kolay çünkü bu üniversiteler yeteri bilgi ve beceri kazandırmaktadırlar öğrencilerine. Bunlar dışındaki üniversitelerde ise okunan kitap sayısı ve  alınan eğitim gibi temel bazı faktörler ele alındığı  zaman aradaki fark görülecektir. Bu bölümü bitirdikten sonra diğer mezunlardan daha ilerde olmanın yegane yolu alana has tüm kitapların (özellikle siyaset bilimi açısından) öğrencilik aşamasında okunması ve soyut düşüncenin geliştirilmesidir.

SBYK mezunların KPSS A ve KPSS B ile devlet kadrolarına yerleşebilecekleri gibi, akademisyen de olabilirler. İdari Yargı hakimliği ve Kaymakamlık sınavları gibi KPSS puanı istemeyen fakat yoğun talebin olduğu meslekleri de tercih edebilirler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Dersleri

SBKY adından da anlaşılacağı gibi siyaset bilimi ve kamu yönetimi dersleri ağırlıklı olan bir bölümdür. Kamu yönetimine giriş, siyaset bilimi, siyasal düşünceler tarihi, modern düşünceler tarihi, Türk siyasal tarihi, kamu personel yönetimi, yönetim bilimi,  bürokrasi, çevre ve kentleşme, çevre politikası, kentleşme politikası, yerel yönetimler gibi bazı belli başlı alan dersleri yanı sıra hukuk dersleri ve diğer ortak derslerden oluşmaktadır.

SBKY genel olarak şu ana bilim dallarından oluşmaktadır:

  • Siyaset ve sosyal bilimler ABD
  • Kentleşme ve Çevre Sorunları ABD (Üniversiteden Üniversiteye değişebilir bunun adı).
  • Yönetim Bilimi ABD
  • Hukuk Bilimleri ABD.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here