Niyet Mektubu Nedir?

418

Amaç mektubu ya da diğer adı ile Niyet Mektubu Nedir? Niyet mektubunun formatı nasıl olmalıdır? Amaç mektubu kaç sayfa olmalıdır? Niyet mektubu nasıl olmalıdır? Niyet mektubu nasıl yazılır? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu, genellikle yurtdışındaki üniversitelerde ve son zamanlarda ise ülkemizdeki üniversitelere başvuru yapılırken istenen belgelerden birisidir. Niyet mektubu genellikle lisansüstü programlara başvuru yapılırken istenmekte olup başvuru şartlarının olmazsa olmazlarındandır.

Pekala niyet mektubu nedir? Niyet mektubu, bir üniversiteye başvuru yaparken başvuru programına kabul edilebilmek için başvuru tarafından yazılan bir makaledir. Niyet mektubu, sizin kim olduğunuzu, neden ilgili programa başvurduğunuzu, sizi diğer adaylardan farklı kılacak özelliklerin, amacınızın ve başarılarınızın neler olduğunu ve gelecekte ne yapmak istediğinizi anlatan bir çeşit mektup ya da makaledir.

İngilizcesi Statement of Purpose letter kısa adı ile SOP letter, lisansüstü programa kabul edilebilmek ve kabul komitesini etkileyebilmek için geçmişinizi, başarılarınızı, amaçlarınızı içeren bir mektup türüdür.

Niyet Mektubu neden gereklidir?

Özellikle yurtdışı lisansüstü programlarına çok fazla başvuru yapılmaktadır. Bu durum da rekabeti arttırmakta ve kabul komitesinin işini zorlaştırmaktadır. İşte bu noktada bu komitelerin işini kolaylaştıran en büyük etmenlerden birisi niyet mektubudur. Niyet mektubu yukarıda da belirtildiği gibi sizin amaçlarınızı, hedeflerinizi, bu programı neded tercih ettiğinizi gösteren bir belgedir. Niyet mektubunun belirtilen bu şeylerden de öte bir özelliği bulunmaktadır, o da mektubun sizin yazma becerinizi göstermesidir. Sağlam ifadeler ile yazılmış bir niyet mektubu hiç kuşkusuz kabul komitesini etkileyecek ve sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Niyet mektubu formatı nasıl olmalıdır?

Niyet mektubu formatı diğer akademik makalelerin formatı ile benzerlik göstermektedir. Amaç mektubunu yazarken şunları kullanmalısınız:

  • 12 punto
  • Times New Roman
  • Kenarlarda 1 inç boşluk
  • 1.5 satır aralığı

Bu format yazıyı okuyan komitenin yazınızı okumasını kolaylaştıracaktır. Elbette bu format sizin ekstra puan ya da avantaj sağlamanıza yardım etmeyecektir sadece komitenin sizin yazınızı okurken yazıya daha çok odaklanmalarına ve içeriği daha rahat analiz etmesine yardımcı olacaktır.

Niyet Mektubu Kaç Sayfa Olmalıdır?

Niyet mektubu genellikle 2 sayfayı ya da ortalama 900 kelimeyi geçmemelidir.  Kabul komitesi muhtemelen günde onlarca niyet mektubu okumaktadır. Uzun ve yorucu bir niyet mektubu kabul komitesinin ilgisini çekmeyecek ve anlatmak istediniz şeyi anlamayacaktır çünkü bir niyet mektubu uzadıkça ayrıntılar artacak, anlatmak istediniz şe dolambaçlı hale gelecektir. Yukarıda da belirtildiği gibi bir niyet mektubunun en önemli özelliği sizin yazma becerinizi göstermesidir. Az ifade ile çok şey anlatmanız kabul komitesinin dikkatini çekecektir.

Niyet mektubu nasıl olmalıdır? Bunun için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here