İşletme Okumak

1900

İşletme bölümü nedir? İşletme Okumak avantajlı mıdır? İşletme iş imkanları nelerdir? İşletme bölümü dersleri nelerdir? Bu soruların cevabı için yazıyı okuyunuz.

İşletme Okumak

Günümüzde en çok hangi bölüm mezunu var diye sorarsanız, hiç şüphesiz işletme cevabı alırsınız. Evet, Türkiye’de en çok İşletme bölümü mezunu bulunmaktadır. Hemen her üniversitede işletme bulunmasının yanı sıra, birde Anadolu, Atatürk ve İstanbul Üniversitelerinde açıktan işletme olduğu için bu bölümü okuyanların ve mezunlarının sayısı milyonlarla ifade edilmektedir.

Pekâlâ, bu bölüm çok mu popüler de herkes bu bölümü okuyor. Bölüm iş olanakları çok mu fazla da her sene bu kadar mezun veriyor. Hemen cevap verelim; tabi ki HAYIR. Bu bölümde bu kadar çok okumanın bazı sebepleri vardır. Bunlardan ilki, bölümün puanlarının çok düşük olmasıdır. Birçok üniversitenin taban puanlarına bakıldığı zaman en düşük puanlar işletmeye aittir. Burada en azından bir işletme okuyayım mantığı bulunmaktadır. İkincisi, iki yıllık bitirmiş kişiler, özellikle erkekler, askerliği kısa dönem yapmak için 2 yıllığı 4 yıla tamamlamak istiyorlar ve bunun da en güzel yöntemi de açıktan işletme bitirmektir.  Üçüncü faktör, etkisi çok olmasa da en azından fakülte mezunu olup yükselmek isteyen eski memurların bu bölüme olan ilgisidir. Hem maaş, hem kıdem hem de emeklilik ikramiyesinde etki ettiği için fakülte mezunu olmak, bir memurun açıktan işletme okuması gayet mantıklı bir şey.

İşletme iş olanakları

İşletme bölümü, öyle kendine has iş alanları olmayan, standart diğer İİBF bölümlerinden pek farkı olmayan, iş alanlarının daha çok özelde olduğu bir bölümdür. Mezun sayısının çok fazla olması, bölüm mezunlarının işini zora sokmaktadır. Her üniversite de olması bir dezavantaj tabi ki. Burada esas olan öğrencinin gerçek bir işletme bilgisine sahip olup olmadığıdır.

Küçük ve yeni üniversiteler de gerçek manada işletme eğitimi verilmemektedir. Eski ve köklü üniversitelere bakıldığı zaman hocaları çok tecrübeli, bazıları doğrudan işletme piyasasından gelmiş ve hali hazırda birçok şirkete danışmalık yapan hocalardan oluşmaktadır. Mesela Artvin ya da Ardahan gibi bir yerde ki hocanın size sunacağı şey ile, İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi sanayi şehirlerinde ki hocaların sunacağı şeyler çok farklı. Bundan dolayı diğer bölümlerde olduğu gibi, bu bölümde de mezun olunacak üniversite faktörü çok önemlidir. Mesela Boğaziçi gibi bir yerde işletme bitirmek size sınırsız olanak sağlamakta iken, Anadolu’nun ücra bir köşesinde ki bir üniversitede işletme bitirmek aynı şeyleri sağlamayacaktır. Kimse dönüp yüzünüze bile bakmaz.

İşletme denilince akla gelen ilk ve cazip meslek tabi ki mali müşavirliktir. Okul bittikten sonra sınavlarını kazandıktan sonra, stajyer olarak 3 yıl bir mali müşavirin yanında çalıştıktan sonra mali müşavirlik belgesi alıyorsunuz. Tabi bu iş o kadar kolay değil. Çok çalışmanız gerekmektedir. Mali müşavir olduktan sonra gidip kendi ofisimi açayım derseniz 3 günde iflas edersiniz. Sektör de tanındıktan ve çevre edindikten sonra kendi işinizi yapabilirsiniz. O da en az 10 yılınızı alır.

İşletme bölümünden mezun olduktan sonra tabi başvuracağınız ilk iş muhasebecilik olacaktır. Birçok şirkete muhasebe elemanı olarak başvurabilirsiniz ama bu sizin ne kadar muhasebe bilgisine sahip olduğunuza bağlıdır. Mesela büyük şehirlerde bir sene bir muhasebe departmanında stajyer olarak çalıştı iseniz ve tecrübe edindi iseniz tabi ki rakiplerinize göre öncelikli olacaksınız.

Bu ikisi dışında tabi çok uçuk olmasına rağmen, yönetici asistanı falan olabilirsiniz. Yok, ben devlette çalışmak istiyorum diyorsanız o zaman KPSS-A ve KSS-B ye çalışıp ilgili alanlara girebilirsiniz. Özellikle KPSS A uzmanlık sınavlarında çok önemli kariyer meslekleri bulunmaktadır. Bunlar için çok çalışmanız gerekmektedir.

İşletme dersleri nelerdir?

İşletme bölümün de çok zor dersler bulunmaktadır. Bunlar muhtelif muhasebe dersleri, finans dersleri, istatistik, matematik, özel hukuk dalları gibi derslerdir. Matematiksel alan derslerinin yanı sıra üretim, pazarlama, yönetim ve organizasyon gibi sözel ağırlıklı alan dersleri mevcuttur. Bunlar dışında ki dersler standart zorunlu ve İİBF derslerinden oluşmaktadır.

İşletme bölümünde birçok ana bilim dalı bulunmaktadır.  Her üniversite de her anabilim dalı bulunmamaktadır. Şu anabilim dalları bulunmaktadır;

İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı
Muhasebe ve Finansman Anabilim Dalı
Pazarlama Anabilim Dalı
Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı
Ticaret Hukuku Anabilim Dalı
Üretim Yönetimi Anabilim Dalı
Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı

İşletme bölümünü okuyan ya da okumak isteyen öğrencilerin yapması gereken önemli şeyler vardır eğer ilerde daha rahat iş bulmak istiyorlar ise. İlki, iyi bir muhasebe, finans ve istatistik bilgisi gerekmektedir. İşletmeden mezun olup daha genel muhasebeyi bilmeyen binlerce öğrenci mevcut. İkincisi, eğer mümkünse bir şirkette muhasebe departmanında gerçek muhasebe öğrenebileceğiniz bir staj yapmak. Öz geçmişinizde (CV), XYZ A.Ş’de muhasebe departmanında bir yıl staj yazdığınız zaman bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Üçüncüsü, iyi bir İngilizce öğrenmektir. Özellikle ithalat ve ihracat yapan firmalara başvururken bir TOEFL skoru ile başvurmak ve İngilizce bildiğinizi belirtmeniz hiç şüphesiz sizi değil bir adım yüz adım öne çıkaracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here