Cumartesi, Eylül 19, 2020
Ana Sayfa Akademik Bilgiler Doktora şartları nelerdir?

Doktora şartları nelerdir?

Doktora programı, öğrenciye bağımsız araştırma yapma, bilimsel problemleri, verileri geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma, analiz etme ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli becerileri kazandırır. Pekala Doktora şartları nelerdir?

Doktora yapmak için öncelikle belli başlı şartlar bulunmalıdır. Başka bir ifade ile doktora başvuru şartları bulunmaktadır. Bunlar dil şartı, ALES şartı, yüksek lisans şartı, bütünleşik doktora yapacaklar için ALES ve ortalama şartı gibi belirli başlı şartlar gerekmektedir.

Doktora ALES şartı

Doktora başvuru şartları içinde en önemli olan şart ALES puanıdır. ALES puanı olmadan doktoraya başvurmanın imkanı yoktur. Bazı üniversiteler GRE puanını da ALES yerine sayabiliyor. Pekala doktora için ALES puanı kaç olmalıdır?

Doktoraya başvuru yapmak için ALES puanı en az 55 olmalıdır. Başvuru değerlendirmesinde ALES’in en az yüzde 50’si alındığı için ALES’in yüksek olması adaylar için avantaj sağlamaktadır.

Doktora dil şartı

Doktoraya başvuru yapmak için olmazsa olmaz ikinci şart yabancı bir dil puanına sahip olmaktır. Doktoraya başvuru yapmak için YDS ya da YÖK-DİL en az 55 olmalıdır. YDS ya da YÖK-DİL dışında, TOEFL ya da IELTS gibi eş değerliği olup 55 puana denk gelen bir puan almak da bu şartı yerine getirir.

Tezli yüksek lisans şartı

Doktoraya başvurmak için tezli yüksek lisans diplomasına sahip olmak gereklidir. Eğer bütünleşik doktoraya başvurulmayacak ise tezli yüksek lisans mezunu olunması zorunludur. Fakat 6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programlarına başvurabilir.

Bütünleşik doktora şartları

Bütünleşik doktora, lisanstan sonra yüksek lisans yapmadan doktoraya başlamak olarak adlandırılır ve normal doktora süresinden bir yıl fazla yani beş yıl sürmektedir.

Bütünleşik doktora için ALES en az 80, lisans ortalaması ise 4 üzerinden en az 3 olmalıdır. Bütünleşik doktora programı beş yıldır.

Doktora ortalama şartı

Doktora için belirli bir ortalama şartı bulunmamakla birlikte bazı üniversiteler kendilerince ortalama şartı koyabilmektedir. 2.00 yeterli gören üniversiteler olduğu gibi 3.5 isteyen üniversitelerde bulunmaktadır.

Doktora şartları nelerdir? Adlı yazımızı beğendi iseniz diğer yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

İnsanlar yaşamlarını sürdürmek ve zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için bir işe ihtiyaç duyarlar. Elde edilen güzel bir işin sonunda insanlar işlerini kaybedebilirler...

Söz Sanatları / Edebi Sanatlar

Söz Sanatları / Edebi Sanatlar konusunda önce kısa açıklama yapmakta fayda bulunmaktadır. Her dil, zaman içinde yazın adamları...

Mecazlarla İlgili Söz Sanatları

Edebî sanatlar farklı biçimlerde sınırlandırılarak anlatılabilir. Biz edebî sanatları, “mecazlarla ilgili söz sanatları”, “anlamla ilgili sanatlar” ve “sözle ilgili sanatlar” olmak üzere...

Güzel Sanatlar ve Edebiyat Konu Anlatımı

Güzel Sanatlar nedir? Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamına veya bu anlatım sonucunda or­taya çıkan üstün...