DGS ile adaletten hangi bölümlere geçilebilir?
DGS Geçiş Bölümleri
DGS Geçiş Bölümleri

DGS ile adaletten hangi bölümlere geçilebilir? Aşağıdaki tablo Adalet okuduktan sonra DGS ile hangi bölümlere geçilebileceğini göstermektedir. Bu bölümler üç kategoriye ayrılmaktadır. İlk kategori geçiş yapılabilecek örgün bölümlerdir. İkinci kategori fark dersi almadan doğrudan 3.sınıftan başlanılabilen Açık Öğretim bölümlerdir. Son kategori ise fark dersi alarak 3.sınıftan başlanılılabilen Açık Öğretim bölümleridir. Pekala DGS ile adaletten hangi bölümlere geçilebilir? Başka bir ifade ile dgs adalet geçiş bölümleri hangilerdir?

Adaletten sonra geçiş yapılabilecek ve açık öğretim bölümleri aşağıdaki gibidir:

Adalet örgün/AOFDGS ile Hangi Bölümlere Geçilebilir?
Adalet ile geçilebilecek örgün bölüm Hukuk
Adaletten geçilebilecek AOF bölümleri(Fark dersleri almadan 5.yarıyılda başlanılabilen ÇEKO(AOF) Kamu Yönetimi(AOF) İktisat(AOF) Maliye(AOF) Uluslar arası İlişkiler(AOF) İşletme(AOF) Konaklama İşletmeciliği(AOF
Adaletten geçilebilecek AOF bölümleri(Fark dersi alarak 5.yarıyılda başlanılabilen) Halkla İlişkiler ve Reklamcılık(AOF) Halkla İlişkiler ve Tanıtım(AOF)


Bunun dışında birçok bölümde yukarıdaki bölümlerin örgününe kayıt yapılabilmektedir. Bunun için bu linke tıklayabilirsiniz. Parantez içinde AOF yazan bölümler, ancak açık öğretimde okunabilmektedir. Buradaki açıktan kasıt Anadolu, Atatürk ve İstanbul Üniversitesinin açık öğretimini kapsamaktadır. Yani adalet okuyup bu bölümlerin örgününe gidilemiyor. Adaletten sadece hukukun örgününe geçiş yapılabilmektedir. Zaten hukukun açığı da yok.
35 yorum

 1. İnönü üniversitesi nde İkinci öğretimden Adalet okuyup DGS ile Hukuk a geçiş yapabiliyormuyum yapabiliyorsam eger örgün e geçebiliyormuyum DGS de en az kaç puan almam gerekli geçiş yapavilmek için ve DGS sınavı zormu sorularima cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim?bide bişey daha diycektim siz olsanız Adalet(İÖ) ,Sosyoloji(İÖ)mü yoksaFelsefemi okurdunuz?

  • Evet, DGS’ye girmeniz durumunda Hukuk Fakültesine geçiş yapabilirsiniz. Fakat bunun için DGS’de yüksek puan almanız gerekiyor. Eğer devlet düşünüyor iseniz bu sene ki puanlara da bakarsak 299,51 almanız gerekir. Tabi bu puanlar genellikle +5 olacaktır bir sonraki yıl. DGS zor değil aslında. Türkçe-Matematik. Eğer matematiğiniz iyi ise ve zaman sorununuz yoksa zor olmayacaktır. DGS’de yüksek puan alan kişiler genel de zamanı verimli kullanıp tüm soruları cevaplayabilen insanlardır. Son olarak; 120 sorudan en az 90 net yapmalısınız hukuka geçiş yapabilmek için.

 2. Merhaba. Bende adalet (aof) mezunuyum. Adalet Bakanlığı personeliyim 12 yıldır, hukuk alanını tabi ki çok seviyorum ancak matematik bilgim sıfır diyebilirim. Tavisye ettiginiz yardimci kitaplar var mi? (Sözel sayisal)
  Hukuk okumayı çok istiyorum amacım hem sevdigim işi yapmaya devam etmek hemde biri hasta olan iki cocuguma daha fazla zaman ayirabilmek için. Yani serbest çalışma saatleri de bir anne olarak benim için çok önemli fakat sevdiğim bir meslek dalı olmasi önceliğim tabi hukuk alanının. Vakıf Üniv. düşünüyorum, bu sene vakif univ taban puan en düşük kaçla kapattılar ve sizce hangileri daha tercih edilebilir (devamsızlık sorunu olmayan, 2 veya 3. Sınıftan başlatan vb seçenekleri olanlar…)
  Teşekkür ederim.
  Hoşçakalın.

  • ben aöf adalet 2 yıllık mezunuyum
   öncesinde de 4 yıl iktisat bitirdim. dgs ile hangi bölümlere geçiş yaparım. ayrıca halen kamuda çalıştığım için dgs ile geçiş yapabileceğim eğitim örgün mü. oluyor.? yada ıkinci bir öğretim sistemi varmı? teşekkürler.

   • Merhaba,
    Sorularınızı sırayla cevaplamak gerekir ise:
    1- Sizin mezun olduğunuz önlisans programı adalet olduğu için tabloda belirtilen alanlar dışında herhangi bir alana başvuru yapamazsınız.
    2- Kamuda çalışmanız önemli değil. Adalet myo bitiren birisininin tercih edebileceği tek örgün bölüm hukuk. Hukuk kazanmanız durumunda sadece sınavlara gelip gidebilirsiniz.
    3- ayrıca adalet diplomanız lisans mezunu olduğunuz için iptal oldu ise başvuru yapamazsınız. Yok eğer diplomanız elinizde ise başvuru yapabilirsiniz.

    • merhabalar size bir sorum olacaktı
     ben şimdi adalet okudum dgs ile uluslararası ilişkiler okusam ve mezun olsam daha sonra dgs ile tekrar adalet bölümünü kullanarak hukuk kazanmak için sınava girip hukuk okuyabilir miyim? kısacası diplomayı 2 kere kullanabilir miyim ?

     • Merhaba,

      ÖSYM’nin DGS ile sıkça sorularn sorularda yer alan bir soru ve cevap aynen şu şekildedir:


      DGS ‘de lisans mezunuyum. Ön lisans diplomam var. Sınava başvuru yapabilir miyim?

      Ön lisans diplomanız elinizde olduğu müddetçe sınava başvuru yapabilirsiniz.”

      Buna göre eğer diplomanız halen sizde ise başvuru yapabilir ve bu diplomayı hukuk kazanmak için kullanabilirsiniz.

 3. Merhaba benim sorum şu olacak ; Ben sakarya üniversitesi Siayasal bılgıler mezunuyum ve aynı zamanda adlet dgs ye tamamladıgımda bu benım üçüncü üniversitem mi olarak gözükecek yoksa ikinci mi ? Çünkü yasa gereği ” askerliğini yapmamış olan adaylar üçüncü üniversite hakkı kazanamazlar” buradaki söz konu olan durum nedir ?
  Şimdiden teşekkür ederim…

 4. 1111 sayılı kanunun 35. maddenin c bendi gereğince ;
  2. üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitime başlayan kişilerin bu eğitimden dolayı tecil hakları bulunmamaktadır.

  • Rıdvan Bey, ilgili kanunun ilgili maddesinin ilgili fırkası eğitim öğretim hakkını engelleyen bir madde değildir. Bir insan istediği kadar üniversite okuyabilir. İlgili kanunda belirtilen şey askerlik tecilleri ile ilgilidir. Buna göre bir kişi bir lisans bitirdikten sonra askerliği ertelemek için iki yıllım okumak istese askerliği erteleyemez. Ya da bir kişi lisans okusa dahi 29 yaşından sonra erteleme söz konusu olamaz.İlgili made aynenşu şekildedir ve 3.üniversite okunamaz denen bir şey yoktur: Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokul-larda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir.
   Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.
   Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları halinde as-kerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülür.
   86 ncı veya 89 uncu maddelere tabi olduktan sonra okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.
   Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrencilikleri-nin yetkili Türk makamlarınca tanınmasını müteakip yukarıdaki esaslara göre ertelenir.
   Öğrencilerin okul kaydı, ilişik kesme, mezun olma gibi her türlü durum değişiklikleri okullarınca iki ay içerisinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.
   29 yaşına kadar askerlikleri ertelenenler, seferberlik halinde lüzum ve ihtiyaca göre askere sevk edilirler.

 5. Uzaktan eğitim veya AÖF’den adalet bölümü okurken aynı zamanda başka bir bölüm okuyabilir miyiz? Yani YGS de adalet kazanmışlar,ikinci bir ünv.okuyabilinir mı? Bilgisi olan…?

  • Evet aynı anda hem örgün ve açıktan bölüm okumak mümkün. Hatta aynı anda hem Anadolu AÖF ve İstanbul AÖF bile okunabilir. Aynı anda iki örgün okunamaz. Aynı anda aynı üniversiteye ait iki aöf okunamaz.

 6. Hocam merhabalar 2 yıllık adalet mezunuyum , hukuk kazanırsam hangi üniverstelere geçiş yapabilirim ? Yani 2+2 olarak tekrar 1. Sınıftan başlamadan direk 3. Sınıftan bana hukuk eğitimi tamamlama şansı veren üniversteler var mıdır ? Varsa hangileridir.?

  • Merhaba,
   DGS ile hukuk fakültesine öğrenci alan üniversiteler için dgs hukuk taban puanlarına bakabilirsiniz: https://www.reelyorum.net/dgs-hukuk-taban-puanlari-2018/
   2- Hukuk fakültelerinin neredeyse tamamı ya 1.sınıftan ya da 2.sınıftan başlatmaktadırlar. 3.sınıftan başlasanız bile alttan bir çok ders alacağınız için 2 yılda bitirmeniz imkansızdır. Bu yüzden hukuka geçişte kaçtan başladığınız değil, kaç dersten muaf olduğunuz önemlidir.

 7. Merhabalar bu sene yks sınavından Adalet bölümü tutuyor sizce ona gidip DGS ile hukuka geçmem çok zor mu? Her sene daha zor diyorlar sizce ne yapmalıyım adalet yazıp hukuka geçiş yapmak çok zor olur mu?

 8. ben senin yerinde olsam hiç düşünmeden adalet okuyup dgsyle geçmeye çalışırım evet zor ama imkansız değil bu işte azmin ve hırsın önemli biraz kendine güvenip çalışırsan bu iş olur 1 sene daha kaybetmeye gerek yok git oku yine sınavlara girer denersin kazanırsan ne ala kazanamazsan eğer kendine güveninle hukuk fakültesinde seni görebileceğimizden eminim boş yere mezun psikolojisine sokma kendini bu iş dgsden yüksek almaktan daha zor saygılar.

 9. adalet mezunuyum da fark dersleri kendim hesapladım lisans tamamlamak için 194 kredi gerekiyor o da 2 yıla sığmıyor bilgiden emin misiniz 5. yarıyıldan başlama durumunu biraz daha açabilir misiniz?

  • Adaletten Hukuk bölümüne geçiş yaptığınızda bi çok okulda başladığınız sınıfa 5. yarıyıl yazar ancak kaçıncı sınıftan başladığınız önemli değildir. bu durumda alttan bi çok ders almanız gerekir yani 8. yarıyıl sonunda okul bitmez. bazı okullarda ise 1. yarıyıldan başlatır sizi orada da bazı derslerden muaf tutar, bu durumda da bu sefer 8. yarıyıldan önce okulu bitirmiş olursunuz, yani önemli olan kaçıncı yarıyıldan başladığınız değilde kaç dersten muaf olacağınızı iyi bilmektir.

 10. Beliritlen bölümlerde 5.yarılyılda başlama durumu doğrudan ÖSYM’nin yayınlamış olduğu başvurulabilecek alanlar dosyasından alınmıştır. Buna göre açık öğretim fakültelerinin yukarıda belirtilen bölümlerinden birisini tercih etiğinizde doğrudan beşinci yarıyılda yani 3.sınıftan başlarsınız. Hangilerinde fark dersi olmadığı tabloda bulunmaktadır.

 11. MERHABA BEN ADALET MEZUNUYUM DGS İLE KAMU YÖNETİM YAZICAM KAMU YU BİTİRDİĞİMDE YADA OKURKEN ADALET DİPLOMAMI ALICAKLAR MI YOKSA BİTİNCE YADA KAYIT YAPTIRDIKTAN SONRA KULLANABİLİÇEK MİYİM ?

 12. bende bu soruya cevabı öğrenmek istiyorum ve açıktan kamuya yerleştiğimizde bir daha ki dgs sonucunda puanımız kırılmış olarak mı sonuç alacağız hocam bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*