DGS HEMŞİRELİK HANGİ ÜNİVERSİTE KAÇINCI SINIFTAN BAŞLATIYOR?

5449

DGS hemşirelik hangi üniversite kaçıncı sınıftan başlatıyor adlı bu çalışmamızda sizler için daha evvel DGS ile bir hemşirelik programına yerleşmiş kişilerin kaçıncı sınıftan başladıkları ve eğer bilgi mevcut ise kaç dersten muaf olduklarına dair sosyal platformlarda yaptıkları paylaşımları derledik.

DGS ile biryerlere yerleşmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettikleri soruların başında üniversitelerin kaçıncı sınıftan başlattıkları ve kaç dersten muaf tuttukları vardır. Bizde bu soruya az da olsa bir katkı yapmak istedik ve facebookta falan bir araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucunda daha evvel DGS ile bir yerleri kazanan kişilerin bilgilerini derledik. Aşağıdaki tabloda DGS hemşirelikte hangi üniversitenin hangi sınıftan başlattığını görebilirsiniz fakat tüm üniversiteler mevcut değildir. Çünkü kişilerin yaptığı paylaşımlar esastır. En azından bazılarını bulabilirsiniz.

ÜNİVERSİTEKAÇINCI SINIFTANKAÇ DERS MUAF
Istanbul Biruni üniversite3 
Çukurova  Ün.1 
Selçuk Üniversitesi2 
Afyon Kocatepe2 
Niğde Ün.1 
Eskişehir Osmangazi Ün.114
Kahramanmaraş sütçü imam ün.3 
Hasan Kalyoncu Ün.3 
Akdeniz Üniversitesi319
Artvin Çoruh Ün.2 
Karadeniz Teknik Ün.112
İzmir Katip Çelebi Ün.1 
Uludağ Ün.213
Çankırı Karatekin Ün.1 
Samsun 19 Mayıs Ün.319
Gazi Üniversitesi1 
Muğla Sıtkı Koçman2 
Kırşehir2-3 (ihtilaflı) 3 ağır 
Gaziosman Paşa Ün.3 
Bozok Ün.1 
Gaziantep Ün.1 
Kocaeli Ün.1 
Mersin Ün.2 
Manisa Üni3 
Süleyman Demirel Ün.3 
Yakındoğu Ün.3 
Bilgi Ün.3 
Düzce Ün3 
100.Yıl Ün.3 

Buna ilaveten, bazı üniversiteler, gelinen bölüme göre değişik sınıflardan başlatabilmektedir. Şöyle ki, X bölümünden hemşireliğe geçen birisi 2’den başlayabiliyor iken, Y bölümünden hemşireliğe geçen başka bir kişi 3’ten başlayabiliyor.Belirtmekte fayda var. Yapılan yorumlara bakılırsa ister 1, ister 2 ister 3.sınıftan başlasın, alınan ders sayısı bir önceki sınıflarda bir hayli fazla ve okulu bitirme yılı hemen hemen 4 yılı bulmakta. Ayrıca yorumlara bakılırsa kazananların yüzde 98’i gittiği yerden memnun değil. Kimisi alınan ders sayısının fazlalığından, kimisi derslerin zorluğundan şikayetçi. Tabi araştırıldığı zaman, değişik kişilerin değişik şikayetlerde bulunduğu görülecektir. Hukuk gibi DGS ile geçiş yapan öğrenciler bu kadar şikayet etmemektedirler.

NOT: Yukarıda ki bilgiler sosyal platformlardan derlendiği için, bilgiler kesinlik arz etmeyebilir. Bu yüzden reelyorum.net olarak sorumluluk kabul edilmemektedir.

DGS 2020 hemşirelik taban puanları için buraya tıklayınız

DGS hakkında daha fazla bilgi için BURAYA tıklayınız.

31 YORUMLAR

  • Bilgi içi teşekkür ederiz. Belirttiğimiz gibi, sosyal medyada kişilerin paylaştıkları bilgileri esas aldığımız için, yüzde 100 doğru diyemiyoruz.

  • İki yıllıktan 4 yıllığa geçerken, iki yıllıkta aldığınız derslerin bazıları gideceğiniz üniversitede alınmış sayılır ve o dersleri bir daha almazsınız. Üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Ortak dersler muaf sayılır her zaman. Bunlar, AİİT, Türk dili, TBT, İngilizce gibi derslerdir. Bunun dışındaki dersleren muaf sayılmanız kazanacağınız üniversiteye bağlıdır.

 1. Ben paramedik kazandım hemsirelige geçmek düşünüyorum zaten hemsire mezunuyum dgs nasıl oluyor arkadaşlar nasıl hesaplanıyor matematik türkçe ve Önlisans puanın ortalaması mi yoksa hemşirelik sayısal olduğu için sayısal notu mu

  • İki yıllık okuyan öğrenciler, 4 yıllık bir bölüme geçmek için DGS’ye girmek zorundadırlar. DGS sadece matematik ve Türkçeden oluşmaktadır. Siz hemşireliğe geçmek istediğniz için DGS’nin sayısal kısmı olan matematiğe ağırlık vermek zorundasınız.
   DGS puanı , netlerinizin belirli puanlarla hesaplaması ile ÖBP’nizin 0,6 ile çarpımı sonucu elde edilecek puanların toplanması ile elde edilmektedir. Örnek hesaplama için : https://www.reelyorum.net/dgs-puan-hesaplama-robotu/

 2. Ben tıbbi görüntüleme teknikleri mezunuyum dgs ile hemsirelige geçmeyi düşünüyorum ama hangi ünv 3 ten baslatiyo bilen var mı acaba bi de dgs geçiş yaptıktan sonra kayit ücreti ne kadar bilginiz var mi

  • Fatma Hanım,
   1- DGS ile herhangi bir devlet üniversitende normal öğretime geçiş yaparsanız harç parası ödemezsiniz. İkinci öğretime geçerseniz harç parası ödersiniz. Miktarın ne kadar olduğunu ilgili üniversitelerin web sitelerinde görebilirsiniz.
   2- 3. sınıftan başlatan üniversiteler konusu ise muallak. 3. sınıftan başlasanız bile 2 yılda bitirmeniz nerede ise imkansız. Öncelikle alttan çok fazla ders alırsınız. Muaf olacağınız ders sayısı çok az olacak. Burada kriter bizce kaçıncı sınıftan başladığınızdan ziyade kaç dersten muaf olacağınızdır.
   Saygılar.

  • Evet. İlgili üniversiteyi aramak daha mantıklı. Ayrıca uygulamalar yıldan yıla değişebiliyor. Geçen sene ikiden başlatan bu sene birden başlayabiliyor.

 3. Ben tıbbi laboratuvar teknikleri programı okudum dgs ile hemşireliğe geçmeyi düşünüyorum 3. Sınıftan başlatan üniversiteler neler öğrenebilir miyim?

 4. Ben akdeniz univ dgs gecisliyim 25 dersten muaf oldum. 3. Siniftan baslatiyorlar evet ama 2. Sinifin ana derlerini almak zorunda oldugun icin okul 3 yilda bitiyor. Yani toplam olarak 2 yil onlisans 3 yil lisans olmak uzere 5 yil okuyorum.genellikle dgs böyle. Dersler zor ama kesinlikle tavsiye ediyorm.

 5. Müjde hanım hangi bölümden geçtiniz bide dgs de matematikten kaç net türkçeden kaç net yapılsa hemşirelik kazanılabilir ?
  Bide hangi bölümü okusa hemşirelik bölümü için daha avantajlı olabilir .
  Şimdiden teşekkür ediyorum ☺️

 6. Arkadaslar ben cukurova yasli bakimi okudum. Yasli bakim zor degil kolay ancak meslek icin faydali olsun isterseniz att tarzi bir bolum okunabilir. Hemsirelik zor tabiki ama gecilmeyecek kadar degil. Tabi durgunluk var atamalarda ama yinede kesinlikle tavsiye ederm. Akdeniz univ zor ama güzel. Ben 2017de 40 mat 3 turkce yaptm ve bi cok univ geliyordu. Yani turkceden bi iki tane yapip sadece matematige yogunluk verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here