Cumartesi, Eylül 19, 2020
Ana Sayfa Uncategorized Araştırma Görevlisi Olma Şartları

Araştırma Görevlisi Olma Şartları

Araştırma görevliliği, üniversitelerin fakülte kadrolarında bulunan, ders vermek yükümlülüğü olmayan fakat üniversitelerde birçok iş yapan bir kadrodur. Pekala Araştırma Görevlisi Olma Şartları nelerdir ve araştırma görevlisi olmak için ne yapmak gerekir?

Araştırma Görevlisi Olma Şartları

Araştırma görevlisi olmak için gerekli ilk şart belirli bir ALES puanına sahip olmaktır. Başka bir ifade ile araştırma görevlisi olmak için ALES puanı olmazsa olmaz şartlardandır. Bunun için ALES’in en 70 olması gerekmektedir.

Araştırma görevlisi olmanın ikinci şartı YDS ya da YÖKDİL puanına sahip olmaktır. YDS ya da YÖKDİL yoksa araştırma görevliliğe başvurmak mümkün değildir. Başvuru yapabilmek için ise bu puanların en az 50 olması gerekmektedir. Belirtmekte fayda bulunmaktadır. TOEFL ya da eşdeğerliği olan herhangi bir sınavda da bu puanlara denk gelen puanları almak yeterli olacaktır.

Araştırma görevlisi olmak için diğer bir şart ise yaş şartıdır. Yani belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bu yaş sınırı ise 35’tir. Kısacası 35 yaşından büyükler araştırma görevliliğine başvuramaz.

Diğer bir şart ise en az yüksek lisans yapıyor olmak şartıdır. Eskiden lisans mezunları bu kadrolara başvurabiliyorlardı. Şu anda başvuramıyorlar. En az yüksek lisans yapıyor olmak şartı getirildi.  Yani araştırma görevlisi için yüksek lisans ya da doktora yapıyor olmanız ve bu sürelerin uzatma içinde olmaması gerekir.

Bu puanlar asgari puanlardır. Daha yüksek puanlar almak adayların lehine olacaktır çünkü çağrılan aday sayısı mevcut kontenjanın 10 katı olmaktadır. Yani bir kişinin alınacağı bir kadroya maksimum 10 kişi çağrılmaktadır. Bundan dolayı puanları oldukça yüksek tutmak gerekmektedir.

Mevcut kontenjan içine girdikten sonra başvurulan yere göre yazılı sınav ya da sözlü sınav ya da hem yazılı hem de sözlü sınav yapılmaktadır.

Şu an alınan araştırma görevlileri 50/d kadrosu ile alınmaktadır. Eskiden 33/a ile de alım yapılmakta idi. 33/a kadrosunda ömür boyu araştırma görevlisi olarak kalmak yetiyordu ama 33/a ile alım kaldırıldı ve artık 50/d kadrosu ile alım yapılmakta. 50/d kadrosunda yüksek lisans ya da doktora yapan araştırma görevlilerinin sözleşmeleri eğer doktor öğretim üyesi olarak atanmayacaklarsa feshedilmektedir. Amiyane tabirle işlerine son verilmektedir. Bundan dolayı şu anda araştırma görevlisi olmak ileride işsiz kalma riskini de beraberinde getirmektedir.

Özetlemek gerekirse:

  • Araştırma görevliliğine başvurmak için ALES puanı en az 70 olmalıdır.
  • Araştırma görevlisi kadrolarına başvurmak için dil puanı en az 50 olmalıdır.
  • Araştırma görevlisi olmak için 35 yaşını geçmemiş olmak gerekir.
  • En az yüksek lisans ya da doktora yapılıyor olunması gerekir. Salt lisans mezunları başvuru yapamaz.
  • 50/d kadrosundan dolayı ileride işsiz kalma riskini unutmamak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

İnsanlar yaşamlarını sürdürmek ve zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için bir işe ihtiyaç duyarlar. Elde edilen güzel bir işin sonunda insanlar işlerini kaybedebilirler...

Söz Sanatları / Edebi Sanatlar

Söz Sanatları / Edebi Sanatlar konusunda önce kısa açıklama yapmakta fayda bulunmaktadır. Her dil, zaman içinde yazın adamları...

Mecazlarla İlgili Söz Sanatları

Edebî sanatlar farklı biçimlerde sınırlandırılarak anlatılabilir. Biz edebî sanatları, “mecazlarla ilgili söz sanatları”, “anlamla ilgili sanatlar” ve “sözle ilgili sanatlar” olmak üzere...

Güzel Sanatlar ve Edebiyat Konu Anlatımı

Güzel Sanatlar nedir? Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamına veya bu anlatım sonucunda or­taya çıkan üstün...