Amerika’da Üniversite Okumak

514

Yurtdışı eğitim denince akla ilk olarak Amerika gelir. Amerika’da Üniversite Okumak dünyada birçok öğrenci tarafından en çok istenen ve hayal edilen şeylerdendir. Özellikle Amerika’da lisans okumak herkes için çok cazip gelen ve herkesin istediği bir durumdur.

Dünya genelinde bir milyondan fazla uluslararası öğrenci Amerika’da üniversite okumaktadır ve bu sayı gittikçe artmaktadır.

Amerika verdikleri kaliteli eğitim ve öğrencilerine sunduğu yaşam kalitesinden dolayı ile dünyanın en ünlü ve en prestijli üniversitelerine sahiptir.

Bu yazı Amerika’da Üniversite Okumak ve ihtiyacınız olan üniversiteleri bulma konusunda size rehberlik edecektir.

Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika’da ki Üniversiteler

Amerika’da öğrencilere lisans eğitimi sunan 4,700’den çok üniversite bulunmaktadır. Bu yüzden uluslararası yani yabancı öğrencilere sunulan çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Amerika’da üniversiteler özel ve devlet üniversiteleri ile liberal art kolejleri olarak üçe ayrılmaktadır.

Üniversiteler lisans eğitimine ek olarak lisansüstü ve araştırmaya da odaklanmaktadır. Bunun tersine liberal art kolejleri sadece lisans derecesinde geniş bir eğitim vermektedir.

Finans açısında bakıldığında özel ve devlet üniversiteleri arasında büyük bir fark var. Bunlar şu şekildedir.

Özel Üniversiteler:  Bu üniversiteler öğrenim ücretlerinden ve hayırseverlerden gelen özel bağışlardan finanse edilir.  Bu üniversitelerin öğrenim ücretleri genellikle yüksektir fakat sıklıkla finansal yardım da sunarlar.

Devlet üniversiteleri: Bu kurumlar devlet tarafından finanse edilir ve genellikle öğrenci sayılar özel üniversitelerden fazladır. Uluslararası yani yabancı öğrenciler Amerikalı öğrencilerden daha fazla ücret öderler.

Birçok kurum ve ülkenin yüksek eğitiminin yüksek kalitesi sayesinde, ihtiyaçlarınızı karşılayacak birçok kaliteli üniversite ve program bulabilirsiniz.

Amerika’da Okul Fiyatları

Amerika’da okul fiyatları yerel öğrenciler ve yabancı öğrenciler için farklılık göstermektedir. Pekala Amerikada okumak kaç para

Ücretler okuldan okula ve bölümden bölüme değişmektedir. Sıradan bir üniversite ile ilk 500 içindeki üniversitelerin ücretleri arasında hatırı sayılır bir fark olacaktır. Bunlar için ilgili üniversitelerin tuition fees yani eğitim ücretleri kısmına bakmak gerekiyor. Bir örnek vermek gerekirse şu an Harvard Üniversitesinde Hukuk yüksek lisans programının ücreti 65,875 dolardır. Eğitim fakültesinde lisans programlarının yıllık ücretleri ise 50,144 dolardır.

Amerika’da lisans eğitimi şu ana kategorilere ayrılmaktadır.

Assocaite Degree

İki yıllık program olan bu derece öğrencileri dört yıllık bir üniversiteye transfer etmeyi amaçlamaktadır. Yani bu program iki yıldır ve bu program sonunda öğrenciler isterlerse aynı bölümün dört yıllığına geçiş yapabilirler ve 3.sınıftan başlarlar. Bu programlardan mezun olanlar iki yıllık diploma alabilir ve çalışmaya da başlayabilirler.

Associate degree, kendi içinde ikiye ayrılır. A.A.- Associate of Arts ve A.S. Associate of Science. A.A. sosyal bilimler, A.S. teknik bilimler olan kısımdır.

Bachelor’s Degree

Bu, Amerika’da en yaygın olan lisans derecesidir.

Bu kısım dört yıldır ve gidilen bölüme göre Bachelor of Arts ya da Bachelor of Science olarak farklılık gösterir.

Eğer sosyal bilimler ile ilgili bir bölüm okuyacaksanız B.A. yani Bachelor of Arts kısmına, teknik bilimler ile alakalı bölüm okumak isterseniz B.S. yani Bachelor of Science bölümüne bakmalısınız.

Bunların dışında LLB bulunmaktadır. Hukuk lisans programları LLB olarak geçer. Tıp lisansı MB, Mimarlık lisans ise B.Arch. olarak geçer.

Siz de Amerika’da Üniversite Okumak isterseniz iyi bir araştırma yapmalısınız. Eğitim kalitesi, prestij, mezuniyet sonrası kariyer gibi sunulan fırsatları iyi araştırmalı ve buna göre bir yol haritası çıkartmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here