ALES nedir? Ne işe yarar?

278

ALES nedir? Ne işe yarar? ALES nerelerde geçerlidir? ALES kaç yıldır? ALES’te neler sorulmaktadır? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazıyı okuyunuz. İşte ALES nedir? Ne işe yarar? sorusunun cevabı.

ALES nedir? Ne işe yarar?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ya da kısa adıyla ALES, lisans sonrası yüksek lisans ve doktora başka bir ifade ile lisans üstü yapmak isteyenler ile öğretim elemanı(araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi) olmak isteyenleri girmek zorunda oldukları ve ÖSYM tarafından yapılan sınavın adıdır.

ALES konuları nelerdir?

ALES sözel ve sayısal olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Sözel kısımda Türkçe ve sayısal kısımda Matematik sorulmaktadır. Sözel kısım paragraf ağırlıklı ve Sayısal kısım ise Sayısal mantık ağırlıklıdır. Her iki bölümde de 50 olmak üzere toplamda 100 soru sorulmaktadır.

Sözel kısımdan girenlerin ağırlıklı olarak sözel kısmı, sayısaldan girenlerin sayısal kısmı ve eşit ağırlıktan girenlerin her iki kısmı da yapmaları gerekmektedir.

ALES kaç dakika

ALES süresi 150 dakika yani iki buçuk saattir.

ALES kaç yıl geçerlidir?

ALES girildiği tarihten itibaren beş (5) yıl geçerlidir. Buna göre yüksek lisans ve doktora başvuruları ile araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, çeviren ve uzmanlık gibi ALES puanı isteyen şeylere başvurmak isteyenlerin ALES puanları 5 yıldan daha eski olamaz. Kısacası ALES süresi beş yıldır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here