ALES geçerlilik süresi

540

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ya da kısa adı ile ALES kaç yıl geçerlidir? ALES puan kaç yıl kullanılabilir? Bu soruların cevabı öğrenmek için ALES geçerlilik süresi yazımızı okuyunuz.

ALES geçerlilik süresi

ALES eskiden üç yıl geçerli idi fakat yapılan yeni düzenlemeye göre ALES süresi artık beş yıl olacaktır. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler ile öğretim elemanı kadrosuna başvuranların kullanacakları ALES puanı beş yıldan daha eski olamaz. Beş yıldan daha eski olan ALES puanları geçersiz olup yeniden sınava girmek gerekmektedir.

Kısacası ALES geçerlik süresi beş (5) yıl olup daha eski puanlar kullanılamaz.

İlgili yönetmelik şu şekilde değiştirilmiştir:

“ÖĞRETİM ÜYESİ DIŞINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANI KADROLARIN AYAPILACAK ATAMALARDA UYGULANACAK MERKEZİ SINAV İLE YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINADAİR YÖNETMELİK”

MADDE 1 – 31/7/2008 tarihli ve 26953 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.”

“Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.”

GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yayım tarihinden önce yapılan ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here